linkipytania i odpowiedziarchiwumkontakt
  o fundacji      aktualno¶ci      partnerzy      sponsorzy      współpraca      tematy endokrynologiczne      dla lekarzy   

Wydzielina z piersi

Prawidłowa wydzielina z piersi - z brodawek sutkowych w fizjologii powinna być mleczna i pojawiać się tylko w okresie karmienia lub podczas ci±ży. Wydzielanie mleka stymulowane jest przez prolaktynę - hormon przysadki mózgowej, którego wydzielanie zaczyna gwałtownie wzrastać w ci±ży i podczas karmienia (w procesie tym bierze udział również szereg innych hormonów). BodĽcem stymuluj±cym wydzielanie prolaktyny z przysadki mózgowej jest ssanie przez dziecko brodawki sutkowej. Wydzielina mleczna po zakończeniu karmienia powinna samoistnie zanikn±ć - a poziom prolaktyny powrócić do normy z przed okresu ci±ży.

Nieprawidłowa wydzielina z piersi może mieć różny charakter:

 • mleczna
 • ropna
 • krwista

Wydzielina mleczna pojawiaj±c± się poza okresem karmienia ¶wiadczy o nieprawidłowej czynno¶ci przysadki mózgowej - nadmiernym wydzielaniu prolaktyny. Może ona wyst±pić:

 • po okresie karmienia
 • po wypadku z urazem głowy
 • po długotrwałym stosowaniu leków psychotropowych (uspokajaj±cych)
 • po długotrwałym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych
 • po silnym stresie
 • po chorobach zapalnych mózgu
 • w przypadku guza mózgu (np. prolactinoma)
 • w różnych chorobach endokrynologicznych np. zespół PCO (hyperestrogenizm i hyperandrogenizm stymuluje wydzielanie prolaktyny)

Wydzielina ropna ¶wiadczy o pojawieniu się stanu zapalnego w obrębie gruczołu piersiowego.

Wydzielina krwista z brodawki sutkowej, szczególnie jednostronna- nasuwa podejrzenie raka piersi. Krwista wydzielina obustronna może ¶wiadczyć o stanie zapalnym i przero¶cie łagodnym w obrębie przewodów mlecznych.

Nieprawidłowa wydzielina z piersi może pojawiać się w różnym natężeniu (obfito¶ci) - w postaci samoistnego wycieku mleka z brodawek, a może być zauważona dopiero po ucisku piersi. Każdy rodzaj nieprawidłowo pojawiaj±cej się wydzieliny wymaga przeprowadzenia dokładnych badań - profilu hormonalnego cyklu miesi±czkowego, testu czynno¶ciowego wykrywaj±cego utajon± nadczynno¶ć prolaktynow± przysadki mózgowej, USG piersi, mammografii czasem galactografii przewodów mlekowych, ewentualnie badań histopatologicznych lub bakteriologicznych.

Leczenie

 • wydzielina mleczna - leczenie preparatami hamuj±cymi wydzielanie prolaktyny z przysadki mózgowej
 • wydzielina krwista - je¶li badanie histopatologiczne wykaże obecno¶ć komórek raka - leczenie operacyjne piersi i wg wskazań radioterapia lub chemioterapia
 • wydzielina ropna - leczenie antybiotykami - na podstawie wykonanego posiewu i antybiogramu

Objawy sugeruj±ce hyperprolaktynemię

Obok wydzieliny mlecznej z piersi często występuje charakterystyczny zespół objawów:
drażliwo¶ć, nerwowo¶ć, okresowo stany depresyjne z płaczliwo¶ci±, kołatania serca, czasem omdlenia, bóle głowy nad czołem, często z objawem ucisku i wypychania gałek ocznych.
Występuje również tendencja do występowania osteoporozy. U młodych dziewcz±t skrzywienia kręgosłupa i garbienie się zapowiada osteoporozę, podatno¶ć na złamania i tendencję do hyperprolaktynemii. Osoby te narażone s± również na kamicę nerek, a w starszym wieku również na zaćmę.

Je¶li wyżej wymienione objawy „niby nerwicowe” wyst±pi± u dziewczyny czy kobiety nawet regularnie miesi±czkuj±cej - należy zbadać jej stan hormonalny dla wykluczenia hyperprolaktynemii i profilaktyki schorzeń z ni± zwi±zanych.

dr Ewa Wierzbowska,
specjalista endokrynolog-ginekolog

 Copyright © by Fundacja Profilaktyki Endokrynologicznej im. Jerzego Tetera Created by Agencja interaktywna e-mouse