linkipytania i odpowiedziarchiwumkontakt
  o fundacji      aktualno¶ci      partnerzy      sponsorzy      współpraca      tematy endokrynologiczne      dla lekarzy   

Działanie hormonów w organizmie

Bez hormonów nie ma życia - dr Ewa Wierzbowska

Wydzielanie hormonów przez gruczoły dokrewne(wydzielania wewnętrznego) warunkuje wszystkie funkcje życiowe organizmu, wpływa na wszystkie komórki i tkanki. Bez hormonu wzrostu - dziecko nie uro¶nie, bez hormonów tarczycy - nie będzie prawidłowej przemiany materii ani rozwoju umysłowego. Bez hormonów jajników i jader - nie będzie dojrzewania płciowego i rozmnażania się - za to wyst±pi± przyspieszone procesy starzenia się. Bez prawidłowego funkcjonowania nadnerczy i ich hormonów - nie będziemy mieli energii życiowej, nie pokonamy stresu. Bez hormonów przysadki mózgowej - wszystkie wyżej wymienione hormony obwodowe przestan± być wydzielane i człowiek po prostu umrze!

Szkodliwy jest zarówno niedobór i brak hormonów jak i ich nadmiar, bo wywołuj± one cały szereg różnych chorób prowadz±cych do utraty zdrowia i życia.

Dlatego niezwykle ważna jest rola profilaktyki endokrynologicznej, zapobiegaj±cej wielu schorzeniom hormonozależnym.

Pomóż Fundacji Profilaktyki Endokrynologicznej im. Jerzego Tetera zorganizować program Profilaktyki Endokrynologicznej dla wszystkich kobiet i mężczyzn w Polsce.

Żyj długo, młodo i zdrowo!

dr Ewa Wierzbowska,
specjalista endokrynolog-ginekolog

 Copyright © by Fundacja Profilaktyki Endokrynologicznej im. Jerzego Tetera Created by Agencja interaktywna e-mouse