linkipytania i odpowiedziarchiwumkontakt
  o fundacji      aktualno¶ci      partnerzy      sponsorzy      współpraca      tematy endokrynologiczne      dla lekarzy   

Czy masz zaburzenia hormonalne?

Najbardziej ewidentnym dla kobiet objawem zaburzeń hormonalnych s± zaburzenia miesi±czkowania: brak miesi±czki (poza okresem ci±ży), zbyt rzadkie miesi±czki, zbyt częste nadmiernie obfite czy też sk±pe.

Ponadto plamienia lub krwawienia międzymiesi±czkowe, przed-. pomiesi±czkowe. Poza tym istnieje cały szereg innych objawów, które mog± wzbudzać podejrzenie zaburzeń hormonalnych. Można miesi±czkować regularnie, co 28-30 dni i mieć cykle z prawidłowym wydzielaniem estrogenów i progesteronu lub mieć cykle z nieprawidłowymi poziomami tych hormonów. Objawem nadczynno¶ci estrogennej (przy niedomodze lutealnej-zbyt małym poziomie progesteronu w 2 fazie cyklu) jest zespół napięcia przedmiesi±czkowego: bóle piersi (dłużej niż 2,3 dni przed miesi±czk±) z obrzękami, przybytkiem wagi i rozdrażnieniem, czasem z bólami głowy. Zespół ten często lekceważony przez kobiety i lekarzy, je¶li występuje permanentnie miesi±cami czy latami, jest jednym z czynników ryzyka nowotworu piersi, ponieważ jest objawem długo trwałego hyperestrogenizmu stymuluj±cego komórki hormonozależne do przerostu.

Wyciek z brodawki sutkowej, zawsze jest objawem nieprawidłowym. Wyciek krwisty sugeruje podejrzenie raka piersi. Je¶li wyciek jest mleczny lub surowiczy ¶wiadczy o zaburzeniach zwi±zanych z przysadk± mózgow±. Może to być nadczynno¶ć prolaktynowa przysadki (nadmierne wydzielanie prolaktyny stymuluj±cej gruczoł piersiowy do wydzielania mleka) lub objaw nadmiernego wydzielania prolaktyny przez guz przysadki - prolactinoma.

W publikacjach o¶wiatowych zdarzaj± się zalecenia, że przy bólach piersi zwi±zanych z cyklem miesi±czkowym należy spożywać pokarmy nie zawieraj±ce tłuszczy, kofeiny, teofiliny, a stosować olej z wiesiołka i inne preparaty ziołowe. Otóż jest to informacja błędna, ponieważ w każdym przypadku występowania dłużej trwaj±cych bólów piersi należy zgłosić się do endokrynologa-ginekologa na przeprowadzenie diagnostyki cyklu miesi±czkowego i wdrożenia profilaktycznej terapii hormonalnej progestagenami, ponieważ zawsze bóle piersi tego rodzaju s± wynikiem nadczynno¶ci estrogennej. Dieta i zioła powinny być tylko uzupełnieniem terapii. Podawanie w takich przypadkach witaminy E jest błędem. Witamina E (tokoferol) ma budowę podobn± do estrogenów i zwiększa ich „produkcję”, co w przypadkach hyperestrogenizmu jest wręcz szkodliwe.

Je¶li kobiety maja już wykryte np. w USG lub badaniem ginekologicznym: mię¶niaki macicy, torbiele jajników czy też torbiele, guzki lite w piersiach - zawsze to ¶wiadczy o istniej±cych od jakiego¶ czasu zaburzeniach hormonalnych.

Zaburzenia hormonalne mog± dotyczyć nie tylko układu płciowego czy wydzielania hormonów podwzgórze-przysadka-jajniki, ale również nieprawidłowej funkcji układu podwzgórze -przysadka - nadnercza i podwzgórze -przysadka - tarczyca. Czasem mog± występować równocze¶nie zaburzenia wieloukładowe.

dr Ewa Wierzbowska,
specjalista endokrynolog-ginekolog

Zobacz również:

  • Hormonalne sygnały ostrzegawcze
  • Gdy równowaga jest zachwiana
 Copyright © by Fundacja Profilaktyki Endokrynologicznej im. Jerzego Tetera Created by Agencja interaktywna e-mouse